İzmir 4 mevsim rulo çim 

Dört Mevsim Projeye Uygun İzmir Peyzaj

Mevsimlik bitkilerin kullanımı ile yılın 4 mevsiminde canlı bir görünüm kazandıran karma peyzaj uygulamasını profesyonelce yapmaktayız. Her mevsimde ayrı bir görsel havayı sizlerde yakalamış olursunuz. Bahçeler ile parklar için apayrı bir görselliği sunan çalıları dahi 4 mevsim canlılığından uzaklaşmamaktadır. Üç kez yapılacak bakım çalışması sonrasında zahmetsiz şekilde güzellikler korunmaktadır. Uygulanacak olan projeye uygun şekilde seçilecek ağaçlar ile peyzaj uygulaması yapılacak alanların değerinin daha yüksek seviyelerde olması sağlanır. İzmir peyzaj olarak işimize son derece önem vermekteyiz. Tropical şekilde bir peyzaj projesi düzenlemesi yapılması ile açık alanlardaki uygulamalarda süs bitkilerine sık şekilde yer verilmektedir. Birbirinden renkli mevsimsel süs bitkilerinin eşliğinde her mevsim ayrı bir sunum keyfi ile karşılaşılmaktadır.

Tropikal peyzaj çalışmalarında dış mekan bitkileri olarak ağaç, çalılı ve çiçekli bodur türlerinin kullanımı ile mevsimsel yeşil türlerinde üretimi sağlanarak koruma hizmetleri oldukça kaliteli şekilde sağlanmaktadır. Yapılacak son derece profesyonel bakım ve yetiştirme ile rulo çim İzmir ihtiyaçları karşılanacak şekilde satışa firmamızca sunulmaktadır. Gerektiği şekilde ilaçlama, biçme, bakım ve gübreleme gibi uygulamalar ise düzenli bir şekilde yerine getirilmektedir. Bahçenizde kendi yöntemleriniz ile tohum kullanarak çimleme çalışması yapmaya kalkıştığınız vakit masrafların daha fazla olacağını göz önüne almalısınız. Hazır kullanılacak rulo çim sizlere daima kazançlı bir yol sunacaktır. Yetiştirme dönemi içerisinde meydana gelebilecek tüm risklerden uzak şekilde bahçenizi yeşil bir konuma taşıyabilirsiniz.

4 Mevsim İzmir Çim Gübresi 

Çim renginin yılın her günü korunması gereken yerlerlerde villa bahçelerinde peyzaj alanlarında,Orta derece basılma trafiği olan yerler kısaca konut ve işletmelerimizde yılın her ayı yeşil kalabilme özelliği ile öne çıkan 4 MEVSİM Yeşil kalan çimlerimizin bakım gübreleme ve ilaçlamaları çok önemlidir.Bu konuda Çim gübresi ilaçları çim kurdu fungal hastalıklar için bahçelerinizin görsellerini uzman ekibimize iletebilirseniz sizlere daha iyi yardımcı olabiliriz.

4 Mevsim Rulo İzmir Çim Sıcaklık.

Çeşme Villa, Urla Villa, Seferihisar Güzelbahçe kısaca İzmir 4 Mevsim Rulo çimlerimizi dileğiniz her alanda kullanabilirsiniz.Yazlık villa bahçelerimizde yılın her ayı yeşil kalan rulo çimlerimize iletişime geçerek hızla sahip olabilirsiniz.

4 Mevsim İzmir Çim Sulanması

Rulo Çim Sulama , Bahar ve yaz aylarında uygulanan rulo çimi kurumaktan korumak için yeterli, düzgün ve eşit şekilde sulamak şarttır.

  1. Sıcak havalarda çim sulaması için sabah erken veya akşam üzeri saatlerini tercih edin. Gece sulama yapmayın, çimi gece ıslak bırakmak hastalığa davettir.
  2. Yaz aylarında ihtiyaca cevap verecek şekilde sulama yapmayı ihmal etmeyin.
  3. Çim bitkilerinin çoğu saçak köklü olup kökleri 15-20 cm derinliktedir ve yağışsız geçen yaz aylarında sulama isterler.
  4. Ortalama olarak çimene üç günde bir 8mm yağış gerekir (m2’ye 8 lt su).
  5. Sulama yaz boyunca devam etmelidir.
  6. Her sulamada toprağın 15-20 cm derinliğe kadar nemlenmesi gerekir.

4 Mevsim Rulo İzmir Çim Hastalıkları 

İzmir hazır çim genelde Çimlerdeki hastalıklar gözle görülmesi zor, küçük bakteri ve mantarsal (fungus) kaynaklıdır. Genellikle, hastalığı önceden tanımak güçtür. Uzman ekibimizden destek almalısınız.

Rulo Çim Bakımı : 

Uzman Peyzaj Mimarlarımız ve ekibimiz ile birlikte tüm süreçlerinizi detayları ile birlikte yönetmeye hazırız.

Bermuda rulo çim izmir - izmir Bermuda Bakımı

İzmir Rulo Çim Hazır çim her mevsim uygulanabilir mi?
Evet. Hazır çimler yılın 12 ayı, havanın yağışlı ve toprağın don olmadığı takdirde uygulanabilir.

İzmir Rulo Çim Hazır çim uygulamasını herkes yapabilir mi?
Uygulana, zemin tesviyesi düzgün yapıldığı takdirde basittir ve herkesçe kolayca yapılabilir. Yinede bir uzman tarafından yapılması tavsiye olunur.

İzmir Rulo Çim Hazır çim ile ekme çim arasındaki farklar nelerdir?
Hazır çimler uzman kişiler tarafından, orijinal varyeteli tohumlar kullanılarak ekilir, profesyonel ürün ve ekipmanlar kullanılarak düzenli bakımlarla gelişimi sağlanır. 8 aylık bakım sonucunda hasat edilerek bahçenize uygulanır.

Ekme çimlerde ise kullanılan tohumlar genelde belirli firmaların kendi karışımları olmakta bazen bu ürünler yeterli çıkış miktarına sahip olamamaktadırlar. Ayrıca çim bakımı çoğu zaman doğru yapılmadığı için çim çıkışından kısa süre sonra sararmalar ve yer yer kelleşmeler sonucu çim ölümleri gerçekleşmektedir. Bununla beraber ilk bakışta daha düşük fiyata mal olmasına rağmen, ekimle birlikte başlanan bakım, hazır çimin hasat zamanı olan ilk 8 ayda toplam maliyet, ekme çimlerde hazır çime göre çok daha yüksek olmaktadır.

Hazır çimde, çimin zarar görebileceği ilk tesis aşamasında ki riskler ve maliyetler tamamen ortadan kaldırılarak bahçenize gelmektedir.

İzmir Rulo Çim Hazır çim döşemenin püf noktaları nelerdir?
Hazır çim döşenecek zemin önceden sulanıp silindir ile bastırılıp iyi tesviye edilmeli, bahçe için gerekli eğimler verilmeli, toprak; yol, bordür ya da varsa karo kaplı zeminlerden 3-4cm kadar aşağıda kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Toprağın sulamayla birlikte %10 çökme payı hesaba katılmalıdır. Gerekli alt yapı işlemleri tamamlandıktan sonra rulo halinde gelen çimlerin topraklı kısımları birbirine sıkıca temas edecek şekilde toprağa serilmelidir. Serme işlemine köşelerden başlanmalı, yeni döşenen rulo ile ilk döşenen rulonun ucu topraktan 3-4cm yukarıda birbirine temas ettirilmeli ve toprağa o şekilde iyice bastırılmalıdır. Her 50m2’lik döşeme işleminden sonra çimler sulanmalıdır.

İzmir Rulo Çim Hazır çim döşenecek toprak nasıl hazırlanmalıdır?
Burada dikkat edilmesi gereken nokta toprak yapısıdır. Killi toprakta, sulama ile yumuşayan toprak çimin üzerinde gezilmesi ile sıkışmakta sıcak havalarda bu şeklide kuruyarak çim köklerini sıkıştırıp havasız bırakmak sureti ile ölümüne neden olur. Su tutma oranı da yüksek olduğundan kök bölgesinde fazla su tutup güneşli bölgelerde mantari hastalıklara, gölge alanlarda yosunlaşmaya neden olur. Bu yüzden çim için ideal toprak yapısı kumlu ve tınlı topraklardır. Bu yapıdaki toprak bahçeye serilmeden gerekli toprak altı uygulamalar (drenaj, sulama sistemi, elektrik – doğalgaz boruları vb.) tamamlanmalıdır. Altyapı bitiminde toprak serilip bolca sulanır, üzerinden hafif bir silindirle geçilerek sıkıştırılması sağlanır. Uygulama alanında gerekli kot çalışmaları yapılır ve toprak yine sulanarak sıkıştırılır ve toprak hazırlığı tamamlanmış olur.

İzmir Rulo Çim Hazır çimin, ekme çime göre avantajları nelerdir?
Hazır çimler 8 aydan önce hasat edilmez. Bu süre zarfında düzenli profesyonel bakım ve kullanılan 1.sınıf ürünler neticesi hastalıksız, güçlü kök yapısı ile adaptasyon kabiliyeti yüksek, çimler elde edilir. Ayrıca hazır çim bahçenizi saatler içerisinde yeşillendirerek görmek istediğiniz ortamı kolayca yaratabilir.

Oysa ekme yönteminde kullanacağınız tohumdan tutun uygulama ve bakım yöntemlerine kadar pek çok konuda gerek bilgi yetersizliği, gerek alet ekipman yetersizliği gerekse de zaman yetersizliğinden çoğu zaman istenilen sonuçlar elde edilemez. Kalite hazır çime göre çok düşük kalır.

Maliyet konusunda ilk bakışta ekme yöntemi uygun görünse de hazır çimin 8 ayda hasat edilip size gönderildiğini düşünecek olursanız, ekme yönteminde 8ay boyunca yapılacak bakım (gübre, su, iş gücü vs.) masrafları maliyeti hazır çim maliyetinin kat ve kat üstüne çıkarmaktadır.

Hazır çimler, çok büyük alanlarda profesyonel ekipman ve görevlilerce yetiştirildiğinden bakım masrafları düşmekte, bu da son kullanıcı için hazır çimi ekme çime göre çok daha cazip hale getirmektedir.

İzmir Rulo Çim Hazır çimi yeni uygulayanlar nelere dikkat etmeli?
Çim adaptasyonu ilk iki haftalık süre zarfında gerçekleşir. Yeni çim döşetenler ilk 1 hafta, çim toprağının sürekli nemli kalmasını sağlamalılar. İlk haftadan sonra firmanın verdiği bakım takvimi doğrultusunda hareket edilmelidir.

İzmir Rulo Çim Hazır çim için hangi gübreler ne sıklık ile kullanılmalıdır?
Çim için gübreleme yapmak şarttır. Asla ve asla hayvansal gübre kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Hayvansal gübreler he ne kadar yanması için uzun süre bekletilse de içerisinde bulunan yabancı ot tohumları tamamen ölmez. Çim uygulaması ile sulama işlemi yapılacağından gübrede bulunan tohumlar hemen filizlenerek çim alan içerinde istenmeyen görüntülere sebep olurlarken çim bitkisi ile rekabete girerek çimlerin gelişimini engellemektedirler. Bu yüzden havyasal gübreler yerine yine organik bazlı özellikle maliyetleri düşürme açısından yavaş salınımlı gübreler tercih edilmelidir. Yavaş salınımlı gübreler bir sefer uygulandığında 2-3 ay etkili olmakta, çimlerin kök yapılarını güçlendirdiği için çiminizin halı gibi görünümüne katkı sağlamaktadır.

İzmir Rulo Çim Hazır çimde biçme işlemi nasıl, hangi sıklıkta ve ne zaman yapılır?
Çim biçme işlemi çimin uzama hızına bağlı olarak bahçeden bahçeye farklılık gösterir. Yapılan sulama, gübreleme çimin hızlı uzamasını sağlar. Hazır çim döşeme işleminden sonra ilk biçim çimler 8cm’ken 6cm indirilerek yapılır. Sonraki biçim 3,5- 4cm’den yapılarak bu periyotla devam edilir. Yaz aylarında sulama fazla olduğundan uzama hızı artar ve biçim haftada 2 bazen 3’e kadar çıkabilir.

  • Çim biçme işlemi için keskin bıçaklı sepetli çim biçme makineleri kullanın. Motorlu tırpan ve benzeri aletleri kullanmayın.
  • Çim biçimleri mümkünse güneş battıktan sonra yapın ve çim alan üzerinde çim artığı bırakmamaya özen gösterin.

İzmir Rulo Çim Hazır çimin biçme yönü var mıdır?
Hayır. Çimlerin biçme yönü yoktur. Fakat çim biçme makinesi ile sürekli aynı yöne doğru yapılan biçimlerde çimler tek yöne doğru yatacağından bazen ters yönde biçim yapmakta faydalı olabilir.

İzmir Rulo Çim Hazır çimde sulama ne zaman, ne kadar ve nasıl yapılmalı?
Sulama toprak nemine göre yapılamalıdır. Kuru toprakta, çim de kurur. Toprağın ilk 10cm derinliğine kadar nemlendirilmesi gerekir. Bunun için 15cm’lik tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Çubuğu toprağa batırın biraz bekleyin ve çekin. Çubuğun ucundaki 5cm’lik kısım kuru ise sulama yapın eğer nemli ise sulama yapmaya gerek yoktur. Birkaç sefer bu işlemi yaptıktan sonra zaten bahçenizin toprak yapısını çözer ve sulama periyodunu kendiniz belirleyebilirsiniz.

Sulama genellikle güneş doğmadan ya da güneş battıktan sonra yapılmalıdır. Özellikle sabah erken saatte yapılmasında fayda vardır.

Sulamayı bir fıskiye yardımı ile yapabileceğiniz gibi bahçenize otomatik sulama sistemi kurarak daha düzenli ve yeterli sulama yapabilirsiniz. Örneğin siz tatildeyken sistem, kurduğunuz saatte devreye girerek sulamayı başlatır ve bitirir. Bu da çimlerinizin uzun ömrü açısından çok faydalıdır.

İzmir Rulo Çim Hazır çimlerim sararıyor ne yapmalıyım?
Çimlerin sararmasının birçok sebebi olabilir. Bunların başında sulama noksanlığı yada yanlış sulama, gübreleme yapmama yada yanlış gübreleme, çimlerin döşeme esnasında toprağa bastırılmaması alttan hava alıp kuruması, çeşitli hastalıklar gelmektedir.
Bunu engellemek için çim aldığınız firmanın verdiği çim bakım takvimini uygulamalı sonuç alamıyorsanız, firmayla temasa geçmelisiniz.